Pola Nadziei 2012r

Pola Nadziei.

Pole orne, pole doświadczalne, pole leżące odłogiem, obsiewać,orać pole, z pola wyrasta łan zbóż.
Wiele skojarzeń, ale z tego pola wyrosną wiosną kwiaty, żonkile, kwiaty wiosny, zwiastujące nadzieję.

Nadzieja  matką głupich, ironiczna postawa do wszystkiego co społeczne, śmieszne, nie nowoczesne, archaiczne.
Pole obsiewa rolnik,  siejąc zbiera plon obfity,a daje go Pan, bo Pan daje pogodę, słońce i deszcz, błogosławi zbiorom, choć oko ludzkie nie zdolne jest by zobaczyć błogosławieństwo Boże.
Dla gimnazjum nr.3 w Policach 26 października o godzinie 8.45 rano, słońce zaświeciło porannym, ostrym, jesiennym światłem. Słońce rzucało długi  cień na krzątający się rodzaj ludzki, uczniów pod wodzą pana dyrektora.
Policka akcja sadzenia cebulek żonkili do więdnącej jesienią, przysypaną złotymi liśćmi  ziemi, rozpoczęła wielką promocję zwycięstwa miłości nad nienawiścią i beznadzieją, zwycięstwa życia nad śmiercią.
Przebijające się z zimowej ziemi wiosenne, żółte kwiaty obudzą ludzkie serca. Kampania Pola Nadziei od wielu lat prowadzona jest  przez Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Narcisussus jonguilla, gatunek narcyza, rośliny ozdobnej o żółtych kwiatach,  pochodzącej z obszaru śródziemnomorskiego jest  międzynarodowym symbolem nadziei. Przypomina  o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w przechodzeniu do lepszego świata, trudnym do zrozumienia i tajemniczym.
Celem podstawowym akcji jest zbieranie funduszy na prowadzenie opieki nad odchodzącymi od nas bliskimi, ale przede wszystkim  szerzenie ideii  hospicyjnej, pomocy bliźnim, uwrażliwienie dzieci i młodzieży  na potrzeby ludzi chorych, nie zawsze starych, niekiedy rówieśników doświadczonych cierpieniem i nieuleczalną chorobą.
To oni, są naznaczeni przez los swoim cierpieniem, cierpią za nas,zdrowych,nie starzejących się, wierzących w wieczną młodość.
W tym roku Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów w Policach przyłączyło się do akcji Pola Nadziei pierwszy raz.
Współorganizatorami byli, Gimnazjum nr 3 i Ośrodek Pomocy Społecznej w Policach. Pomagali  uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Policach oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym- koło terenowe w Policach.
Piękno ideałów  i działania młodzieży polickiej wsparli urzędnicy,działacze samorządowi, Burmistrz i Starosta Policki wraz z radnymi powiatowymi.
Powstały aż cztery Pola Nadziei. Pierwsze zakładane przez młodzież na trawnikach przed  gimnazjum nr 3, kolejne z udziałem burmistrza przed Urzędem Miasta, kolejne posadzone przez starostę, radnych i urzędników, przed Urzędem Powiatu Polickiego,kolejne przed Gimnazjum nr 2 w Policach.
Trudno zliczyć cebulki posadzonych kwiatów. Wiosną zakwitną , żółto zielone kwiaty nadziei. Nadziei na mądre życie.Nadziei na wytrwałe życie. Nadziei na piękne życie.
Nieważne czy ma się piętnaście  czy osiemdziesiąt lat.
Posadzono 1000 cebulek, jeden tysiąc ludzkich, gimnazjalnych serc.Wiosną przebiją się przez czarną ziemię i zakwitną.
Żółtość kwiatów zapachnie miłością bliźnich, po prostu miłością.
S.W.