Kontakt

Nasz Facebook

Facebook Hospicjum

Z życia hospicjum

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Z wizytą w Niemczech PDF Drukuj Email

Nasza przygraniczna współpraca z Niemcami  trwa już  10 lat. W tym roku obchodzimy więc okrągły Jubileusz  naszych kontaktów.W dniu 20 listopada 2016r. w niedzielę, na zaproszenie naszych niemieckich przyjaciół wyruszyliśmy do  Passewalku i Eggesin.  Pojechaliśmy 14 – sto osobową  grupą  dwoma hospicyjnymi  autami. Wśród wolontariuszy, którzy wybrali się do Niemiec,  była   Prezes,  Koordynator pracy wolontariuszy,  pielęgniarki,  lekarz, psychoonkolog  oraz  wolontariusze niemedyczni. Naszej grupie towarzyszyła również dziennikarka Radia Szczecin pani Anna Kolmer,  która pojechała w celu przygotowania reportażu z wizyty.  Dwie osoby spośród nas znają dobrze język niemiecki, pełniły więc rolę tłumaczy.  Celem spotkania była wymiana doświadczeń  w posłudze hospicyjnej  i  opiece nad chorymi oraz ich rodzinami  w Polsce i w Niemczech.

 

Pierwszym etapem wizyty była Klinika Asklepios w Passewalku. Przyjął nas tam Prezes Stowarzyszenia p. Ehlert Torsten wraz z grupą swoich współpracowników i wolontariuszy. Gospodarze podjęli nas smacznym śniadaniem w bibliotece Kliniki. Zaprosili również dodatkowo Polkę, która była również w roli tłumacza. Podczas ponad dwugodzinnej dyskusji wymienialiśmy nasze doświadczenia  dotyczące opieki hospicyjnej nad chorymi. Pod względem organizacyjnym ta opieka wygląda inaczej w obu krajach. W Niemczech w hospicjum pracują wolontariusze niemedyczni, którzy odwiedzają chorych, natomiast opieka medyczna jest bardziej sformalizowana, oparta na lekarzach opieki paliatywnej podlegających  wyspecjalizowanym  instytucjom. U nas hospicjum oferuje całościową opiekę chorym i ich rodzinom. Dyskusja była ożywiona i owocna i obie strony stwierdziły, że możemy czerpać wzajemnie od siebie, aby wzbogacać swoją pracę.

 

 

Kolejnym etapem naszej wizyty było Eggesin, gdzie oglądaliśmy hospicjum, będące  w trakcie budowy, której zakończenie jest planowane na marzec 2017 r. Po powstającym hospicjum oprowadzała nas dyrektor obiektu  pani Mandy Papke.

 

 

Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem tego kompleksu, przestronności i funkcjonalności pomieszczeń, pięknego otoczenia oraz tempa budowy. Każdy z nas miał marzenie, aby nasze  hospicjum stacjonarne w Tanowie w równie szybkim tempie zmierzało do finału.

 

 

W Eggesin zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad oraz program artystyczny, przygotowany przez sympatyków hospicjum oraz grupę kobiet, które pokonały chorobę nowotworową i obecnie wspierają hospicjum, występując na scenie, wspólnie z p. Papke. Ich występ radośnie poruszył publiczność. Panie śpiewały oraz dynamicznie grały na bębnach i innych instrumentach.

 

 

Obejrzeliśmy również prezentacje slajdów, które były historyczną podróżą do ważnych wydarzeń z życia  naszych niemieckich sąsiadów. Kolejnym punktem programu była amatorska sztuka teatralna "W ostatniej drodze", w której występowały panie z zespołu oraz przyjaciele hospicjum. Treścią sztuki było zmaganie się z poważną  chorobą  i  doświadczenie kresu życia.W trakcie spotkania , z wolontariuszami niemieckiego i naszego hospicjum rozmawiały dziennikarki Polskiego Radia Szczecin i niemieckiej stacji ARD.

 

 

Nasza wizyta w Niemczech zakończyła się planami kolejnych spotkań w celu zacieśniania  współpracy i czerpania od siebie nawzajem.Wróciliśmy bogatsi  w nowe doświadczenia i pozytywne emocje.