Pola Nadziei 2013-2014 PDF Drukuj Email

"Pola Nadziei" to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja.
Celem tego przedsięwzięcia jest szerzenie idei hospicyjnej oraz wolontariatu, pozyskiwanie środków finansowych na opiekę nad nieuleczalnie chorymi oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

Program "Pola Nadziei" zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, jako cykl imprez charytatywnych na rzecz chorych na raka. Fundacja powstała w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Dziś jest wiodącym wśród specjalistycznych ośrodków opieki paliatywnej w Wielkiej Brytanii.
Z okazji 50. rocznicy powołania do życia organizacji Marie Curie Cancer Care postanowiono rozszerzyć zasięg jej działania. Do współpracy zaproszono Kraków, ówczesne miasto partnerskie Edynburga, z działającym w nim Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum. Przedstawiciele instytucji małopolskiej otrzymali wsparcie merytoryczne i organizacyjne od partnerów z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, na dobry początek, przekazano do Krakowa 350 tys. cebulek żonkili. W 1998 roku po raz pierwszy w Polsce w krakowskich parkach zakwitły "Pola Nadziei".
W roku 2003 „Pola Nadziei” stały się programem ogólnopolskim. Na początku do akcji przyłączyło się siedem hospicjów. Z roku na rok ich liczba sukcesywnie rosła.
Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.
Kampania „ Pola Nadziei” ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy i przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy.